Arculat, márka, logó
Sok szó esik márkáról, arculatról, logóról, amikor egy vállalkozás kommunikációját, üzenetét szeretné megjeleníteni a leendő vásárlói felé. Nem biztos, hogy egyértelmű mindenkinek mi a különbség köztük és tudjuk-e melyik mit takar. Sokan azt gondolják, hogy a márka szép betűtípusok, színek meg képek összessége, kiegészítve a logóval.
Az Amazon alapítója, Jeff Bezos szerint, a márka az, amit rólad mondanak, amikor kimész egy teremből.
Mit is jelent ez? A márkád, vagy egy cég márkája mindaz amilyen érzést kiváltasz az emberekből, amikor a honlapodra látogatnak, meglátják a logódat, igénybe veszik a szolgáltatásodat, vagy megveszik a termékedet. A márkád a vállalkozásod személyiségének kiterjesztése. Remélem nem lett nagyon zavaros.
Az, hogy milyen érzést vált ki a márkád másokból, sokszor meghatározza azt, hogy tőled, vagy mástól veszi e meg ugyanazt a terméket.
Ami drágább az jobb…
Miért nem vásárolunk mindannyian olcsó, no-name üzletekből. Miért költünk el kétszer, ötször, tízszer annyi pénzt ugyanolyan kinézetű dolgokra. Miért nem mindegy, hogy egy régi Ladával, vagy mondjuk egy Jaguárral járunk e. Miért jobb felvenni egy márkás ruhát, mint egyet, amit a kínaiban vettünk.
A Lada ugyanúgy elvisz minket egyik helyről a másikra, az adott ruha pedig ugyanúgy melegít. Mégis jobb érzés megvenni a drágábbat, a márkásat. Természetesen van különbség a komfortfokozat, az ügyfélszolgálat, az anyagminőség, a csomagolás tekintetében, éppen ezt várjuk a márkástól, az áráért.
Ami drágább az jobb. Ez egy olyan elképzelés, ami mindannyiunk fejében él. Ami drágább az dizájnosabb, szebb, jobb minőségű, hasznosabb, tovább tart, stb.
Az arculat azokból az arculati elemekből áll (betűtípus, színek, formák, textúrák és az ezeket tartalmazó névjegykártya, boríték, tagsági bérlet, levélpapír, stb.), amik a logóval együtt vizuálisan meghatározzák a márkát.
A logó egy, a vállalkozás témájához, küldetéséhez, célcsoportjához tervezett, nagyon alaposan átgondolt, leegyszerűsített szimbólum.
Érzelmi kötődést kell tehát kialakítsunk a vevőink és a vállalkozásunk között, hogy kiemelkedjünk a tömegből. Ez nem csak a logó, a betűtípus és a színek összhangja, ahogy sokan hiszik. Nem azért fontos az arculat mert szép mutatós. Ennél sokkal többről van szó. Ügyfeleket engedünk át azoknak a versenytársainknak, akik felismerték a márka fontosságát.
Mit veszthetünk egy következetes, erős márka nélkül:
- Ügyfeleket engedünk át azoknak a versenytársainknak, akik felismerték a márka fontosságát.
- Nehéz lesz kiemelkedni a többiek közül, akiknek ugyanaz a célcsoportja mint neked.
- A potenciális ügyfelek, még ha szeretik is amit csinálsz, nehezebben tudnak kötődni hozzád egy vizuális megerősítés nélkül.
- Nem tűnsz annyira profinak, amennyire tudod, hogy a terméked alapján vagy.
- Nem tudsz annyi pénzt elkérni a termékedért, amennyit egy megnyerő arculattal máskülönben lehetne.
- Lassabban és nehezebben tudsz a fentiek miatt előre haladni.
A legértékesebb blogtartalmat és a legjobb szolgáltatást is leronthatja, ha gagyi a megjelenés.
Ugyanakkor mit nyerhetsz ha emlékezetes, eredeti és profi márkát építesz:
- Komolyan vesznek mint vállalkozót és mint a saját területén működő profit.
- Önbizalmat ad, hogy a megjelenésed erőt, profizmust sugároz.
- Az ideális vevőkkel kerülsz kapcsolatba, mivel egy nyelvet beszéltek.
- Könnyebben és több ügyfelet tudsz találni.
- Magasabb áron tudod adni a termékedet, és nem jelenti azt, hogy kevesebb vevőd lesz. (Ragaszkodnak hozzád.)
- Elválsz a versenytársaktól.
Ebben a minitanfolyamban arról gyűjtöttem össze információt, hogyan lehet erős, következetes márkát építeni. Hogyan tudsz arculati anyagokat összerakni, amivel következetesen ugyanazt az erős üzenetet kommunikálod. Kell hozzá egy jól átgondolt arculat és a belerakott munka, de lépésről lépésre haladva nem lehetetlen.
Meg kell szokjuk, én is gyakorlom. Saját vállalkozással kapcsolatban könnyebben elterelődik a figyelmem. Sokszor látok meg olyasmit, ami megtetszik, de igyekszem ragaszkodni egy stílushoz.
Fektessük le az alapokat
Mostanra már, biztosan tisztábban látod, hogy az arculat és a márka nem csak esztétikai élmény magában. Sokat beszéltünk az arculatról, márkáról, de csak akkor tudjuk őket eredményesen használni, ha van mihez. Ha nincs elképzelés, nincs vállalkozás, vagy akár meglévő termék akkor nincs miről beszélni.
A következő néhány dolog határozza meg a márkádat:
- A saját álmaid, céljaid, elképzelésed.
- A küldetésed, amivel értéket adsz a világnak. Tényleg.
- A számodra ideális vevő.
- Az a dolog, ami mindenki mástól megkülönböztet.
Nem is olyan könnyű ezekre a kérdésekre válaszolni.
Készítettem neked egy PDF munkafüzetet, ami segít megválaszolni ezeket a kérdéseket. Nagyon csodálkozol majd, mennyi minden előjön, ha elvégzed ezeket a gyakorlatokat. Kisebb fajta vállalkozási önismeret.
A Márkaépítés, arculati anyagok grafikus nélkül. Ingyen minitanfolyam sorozat többi része:
- rész: Mi az arculat és hogyan tudod növelni az áraidat és csökkenteni a konkurenseidet a segítségével. Márkaépítés, arculati anyagok grafikus nélkül – Ingyen minitanfolyam 1.
- rész: Hogyan válasszunk színeket, betűtípusokat az arculati anyagainkhoz. Kezdőknek. Márkaépítés, arculati anyagok grafikus nélkül – Ingyen minitanfolyam 3.
- Készítsük el az arculati táblánk. Hogyan készítsünk arculati anyagokat gyorsan, technikai tudás nélkül. Márkaépítés, arculati anyagok grafikus nélkül – Ingyen minitanfolyam 4.