Ha te is gondban vagy azzal, hogy ezt is meg azt is meg kellene csinálni és azon veszed észre magad, hogy egyszer csak vége a napnak és nem sikerült megcsinálni már megint amit szeretnél, akkor tudom mit érzel. Frusztrációt, dühöt, elégedetlenséget és még egy csomó hasonlót. Nagyon el tudja rabolni az ember energiáját, ha nem halad és tornyosulnak a feje fölött a dolgok.
Különösen ha a munkahely mellett család, háztartás és egyéb más is van, akikre, vagy amire szintén szeretnénk időt. Sok időgazdálkodási módszert olvastam, mindig kerestem A megoldást. És megtaláltam, az igazit. Tényleg.
Rájöttem, hogy a régi görögöknek igazuk volt amikor azt mondták, hogy „A legnagyobb uralom, uralkodni önmagunk fölött.” Ez a megoldás, ez a titok. Nem a módszerekkel van a gond. Eszközök vannak, ki kell válasszuk amelyik megfelel az életvitelünknek, a személyiségünknek. Ezek bölcs szavak és ez így van. Ha tehát szeretnénk igazán hatékony heteket, napokat magunk mögött, mérhető eredményekkel akkor nézzük mik a lehetőségek.
A következő rendszer, ami nekem nagyon jól működik, jól átlátható, rugalmas és mindig szem előtt van. Nem fogom tehát elfelejteni novemberben, hogy mit terveztem előre januárban az adott évre. Lássuk:
Éves terv
Éves tervet vagy nagy lendülettel év elején, vagy a következő évre év végén készítek. Ez egyben arra is jó, hogy végignézzem az elmúlt évet. Értékeljem, hogy mit sikerült megcsinálni, mi kerül át a jövő éves tervbe.
Az éves tervet nagy vonalakban szoktam készíteni. Írok először egy listát arról, hogy mit szeretnék. Ezeket csoportokba sorolom. A csoportoknak olyan neveket adok, hogy
- Család: Ide jön a nyaralás, a rendszeres közös időtöltések, stb.,
- Munka: Mit szeretnék megvalósítani, elérni, mit szeretnék leépíteni, stb.,
- Saját: Ide az egészséggel, sporttal, hobbival, stb. kapcsolatos dolgok jönnek.
- Ház, kert: Karbantartások, bővítés, konyhakert, stb.
- Pénz: Ez olyan mint a költségvetéses alkalmazások egy kicsit. Végignézem a felmerülő állandó kiadásokat, egy kicsit fölé lövök és megtervezem a hogy mennyi bevételt szeretnék
Havi tervező
A havi tervező már inkább a mindennapokkal kapcsolatos. Kétszer szoktam vele foglalkozni. Egyszer amikor az éves tervezőt csinálom, megpróbálom az éves terveimet szétszórni a hónapokra, amikor úgy gondolom, hogy van realitása az adott cél megvalósulásának.
Másodszor minden hónap elején, az első hétfőn, vagy az azt megelőző hétvégén, valamikor. Havonta jobban látom előre a következő hónapot, így könnyebben tudok tervezni.
- Találkozók, megbeszélések, határidők, és minden olyan dolog, amire fix időpont vonatkozik.
- Blogbejegyzések témái, ötletek, amiről írni szeretnék. Ide kapcsolódó anyagok, amiket el kell készíteni.
- Célok az adott hónapban. Itt az éves tervezőt is szem előtt tartom, és módosítok, ha kell.
- Minden hétre kijelölök olyan dolgokat amikre jobban hangsúlyt fektetek, hogy a célokat meg tudjam valósítani.
Itt még nem részletezem a feladatokat, csak nagyjából leírom hova kell eljutni. A részletezést a heti tervezőre hagyom. Az adott héten úgyis jobban látom, mit kell és mit tudok elvégezni.
Heti tervező
Minden héten vagy péntek este, vagy a hétvégén valamikor, vagy legkésőbb hétfő reggel (ezt nem szeretem) végig gondolom a következő hetet. A hét napjait rendszerezem előre. Megvan, hogy melyik napon mivel tudok foglalkozni jobban. Pl. én a hét első 3 napján tudok koncentráltan, összefüggően annyit dolgozni nap közben amennyit szeretnék, reggel 8.30-15-ig. Ilyenkor tervezek, írok blogot, végzek olyan munkát, amihez koncentrálnom kell.
- Először a fix időpontokat nézem végig. Ha új van beírom, ha már nem aktuális valami azt is.
- Az elmúlt hétről, ha valamit nem sikerült megcsinálni, átteszem a következőre.
- Listát írok arról, hogy a havi tervező alapján az adott hétre tervezett célhoz mit kell tennem. Olyan ez mint a brainstorming, vagy csúnya fordítással agymenés. Leírok mindent ami eszembe jut.
- Kiválasztok 3 olyan dolgot,amit mindenképp fontos megcsinálnom a héten a célom eléréséhez. Ezeknek találok helyet.
- A kisebb dolgokat a listáról, ha lesz időm meg tudom
Napi tervező
Minden este végig gondolom mi az a 3 legfontosabb dolog, amit másnap el kell végeznem. Ha valami elmarad, átkerül a következő napra nagyon fontos feladatként.
Sokszor nehéz eltalálni, hogy melyik feladatra mennyi idő kell. Nem jó, ha túl sok feladatot tervezünk és rosszul érezzük magunkat, hogy ez sincs meg , az sincs meg. Ha kevesebbet tervezünk be előre, de rendszeresen jobban tudunk haladni. Ha pedig alulterveztük a napot, megvan az is előre, hogy mi mást kell még csinálni.
Nagyon szeretem a rendszereket. Leegyszerűsítik az életünket.