Miért jobb az együttműködés mint a konkurencia harc?
A következő írás személyes, tapasztalati alapon született. Elfogadom, ha valakinek más a véleménye.
Erős a verseny, harcolni kell
Az, hogy erős a verseny, az igaz, de nem biztos, hogy a harc a leghatékonyabb megoldás. A harc lehet, hogy egy kicsit erős kifejezés. Az is harc amikor nem fejezzük ki az örömünket egy közösségi csoportban, vagy oldalon ha olyan valaki posztját látjuk aki olyasmivel foglalkozik mint mi. Az is harc, ha nem segítünk a másiknak aki hasonló dologgal foglalkozik mint mi ha kérdése van, hanem kioktatjuk. Az is harc amikor olyan megjegyzést teszünk, hogy pl. „nehéz jó szakembert találni a témában, mert ma már minden sarkon találni egy hozzá nem értőt, aki szakértőnek akarja eladni magát. Az is harc amikor egy nyilvános megkeresésre húszan ugrunk rá. Amikor nem ajánlunk valaki mást, pedig éppen van munkánk és nem értünk annyira egy egy részterülethez.
Kell az ügyfél, kell a munka
Vannak módszerek amik nem tetszenek és vannak olyan eszközök, amiktől nem marad szálka senkiben, és sokkal hatékonyabb. Szerencsére vannak már olyan közösségek, ahol alapszabály, hogy kizárólag építő, támogató módon lehet hozzászólni egy beszélgetéshez. Hiszen azért csatlakozunk csoportokhoz, mert hasonló gondolkodású embereket keresünk. Jólesik ha dicsérnek, ha segítenek, ha meghallgatnak, ha biztatnak, vagy akár kritikát is elfogadunk, ha az építő és érződik benne a jóindulat.
Nehéz egy vállalkozói csoportban (akár kézműves, akár marketinges, akár más) nem leendő ügyfélként, vagy konkurenciaként tekinteni a többiekre. A leendő ügyfél, szerintem rendben van. A konkurencia érzés is rendben van valahol, de lehet, hogy magunkban kell dolgozni azon, hogy ez átalakuljon. Tudom, hogy sok olyan történet van, hogy valakinek konkrétan lemásolták a termékét, vagy a fotóit, megírt tartalmát egy az egyben lenyúlták. Én is ideges lennék. Ezek ellen lehet tenni, vannak rá jogi megoldások.
Másolhatatlanok vagyunk
Úgy tűnik, hogy ilyeneket meg lehet tenni és bár vannak jogi megoldások, előfordul, hogy anyagi kár is van belőle. Mégis az, hogy mindannyian egyediek vagyunk, saját élettapasztalattal, képességekkel, saját sztorival, tehetséggel, stílussal, kapcsolatrendszerrel az szerintem nem üres klisé. Mindenki másból merít. Így a titkos összetevők másolhatatlanok.
Szoktad Te is azt érezni, hogy áááá igazából nem is értek eléggé ahhoz, amit csinálok. Jobb lett volna, ha elvégzek hozzá egy egyetemi képzést, vagy valami drága, de szuper tanfolyamot. Vagy ha elvégezted, akkor, hogy a gyakorlatot nem rendesen tanították, vagy hogy bizonyos területeken még tovább kell képezd magad? Meg, hogy a másik milyen szép, jó dolgokat csinál, mikor jutsz Te oda? Szerintem mindenki van így, akár bevalljuk akár nem. A legszebb az az egészben, hogy egymás dolgait nézzük és gondolunk magunkról érdekeseket, miközben akikkel összehasonlítgatjuk magunkat, lehet, hogy éppen ugyanígy éreznek, amikor a mi dolgainkat figyelgetik.
Éppen ez a különbözőség és hasonlóság dolog az, amiért mindannyiunkra szükség van.
Hogyan kezeljem a konkurenciát?
Szerintem sehogy. Másolhatatlanok vagyunk. Pontosabban, az a tanács a marketingesek részéről, hogy pozícionálj, az itt nagyon jó megoldás. Valamit ki kell emelnünk a tevékenységünkben nagyon, hogy megcsillanjon az egyediségünk. Figyelemfelkeltő, ha valaki specialista valamiben. Jobban emlékszem arra, hogy slow kozmetikus, vagy honlapok szállodáknak, vendéglátóhelyeknek, vagy kislakás ingatlaniroda, vagy 5 összetevős gluténmentes receptek, mint arra, hogy jó minőségű kozmetikumok, vagy honlap, logó, vagy XY ingatlaniroda, vagy egészséges receptek.
Biztos van olyan terület, amit valami miatt jobban ismersz másnál. Vagy meg tudod tanulni gyorsan, mert nagyon érdekel. Három dolgot ha végig gondolunk akkor könnyebb megtalálni ezt a kiemelkedési pontot, vagy hogy hogyan pozícionáld magad.
- Mi az a saját életedből hozott tapasztalat, aminek sokat köszönhetsz, vagy amiből olyat tanultál, amit másképpen nem tudtál volna. (gyerekek születése, költözés másik országba, saját vállalkozás, betegség, válás, stb.)
- Mi az amiben jó vagy, mert rutinod van, vagy mert tehetséged van hozzá? Vagy amit szívesen és könnyen meg tudsz tanulni. (pénzügyesként dolgoztál 10 évig, vagy könnyen átlátod a káoszt és rendszerezel, vagy szereted a technikai kihívásokat, szívesen tanulnál programozást, stb.)
- Mi az amit szívesen csinálsz, vagy csinálnál.
Egy a háromból összerakott példa, mondjuk a sajátom. Egy őszinte bemutatkozás. Biztos Neked is hasonló összevisszaság jön ki elsőre. Le kell tisztogatni.
- Bp.ről olyan vidéki városba költöztünk, ahol előtte az életben nem jártam, hogy a gyerekem születése után saját üzletet indítsak. (Franchise üzlet volt, ezért kellett költözni.) Miután született még 2 másik gyerekem, elgondolkoztam, hogy nagymamák segítsége nélkül ezt nem szeretném így tovább. A három szép, aranyos, okos gyerekemmel alig tudtam normálisan foglalkozni. Ez magában elég jó tapasztalat volt: teljesen az alapról új élet, új kapcsolatrendszer, új vállalkozás, úgy, hogy a családom az első. Rengeteget tanultam belőle: magamról, a vállalkozói létről, arról, hogy az együttműködésben jobban érzem magam, mert szükségünk van egymásra. A vidéki élet és a gyerekek miatt a környezettudatosság nagyon fontos lett.
- Mindig szerettem rajzolni, szeretem a szép dolgokat. Ebben jó vagyok, azt gondolom. Megtanultam hogyan lehet grafikai anyagokat és weboldalakat készíteni. Érdekel hogyan lehet úgy eladni, hogy azzal ne tukmáljunk hanem segítsünk. Ezt tanulom folyamatosan.
- Szívesen hallgatom meg más történetét, szeretek azon gondolkozni hogyan lehetne kihozni a legjobbat egy ötletből a legegyszerűbben. Tetszik az a gondolat mindenben, hogy a kevesebb több. Érdekel minden mögött a történet. Szeretem, ha nem vagyok korlátozva és azt hiszem, hogy ezzel más is így van. Pedig lehet, hogy nem. Szeretek rajzolni, tervezni. Szeretem a természetet. Szeretem az együttműködést.
Nekem ami ebből kijött: Olyan, főleg környezettudatos nőknek szeretnék segíteni a vállalkozásuk kiemelkedésében, átalakításában, akiknek fontosabb az együttműködés mint a verseny.
A hasonló a hasonlót vonzza. Az ideális ügyfeleinknek mi leszünk az ideális megoldás. Könnyebb kitalálni mi az amiben segíteni tudunk, hiszen egy nyelvet beszélünk.
Szerintem a konkurenciára a megoldás az együttműködés
Akkor ha sikerül végre rájönni mi az amiben ki tudunk emelkedni, már nem annyira zavaró, hogy más is hasonlóval foglalkozik. Van feladat így is. Tudatni kell, hogy mivel foglalkozunk. Mégis könnyebb lesz kitalálni miről írjunk, kinek írjunk. könnyebben emlékeznek ránk és könnyebben találunk együttműködő partnereket, akiknek a segítségével ismertebbé válhatunk. Persze ez kölcsönös.
Néhány ötlet, hogyan tudunk együttműködni:
- Vendégposztok egymás blogján
- Interjú egymással (írott, videó)
- Meghívjátok egymást szakértőnek (kozmetikus bőrgyógyászt, weboldal készítő pályázatírót)
- Keresztmarketing (Kapcsolódó vállalkozások pl. kupont adnak az ügyfeleknek. (Pl. Erika fodrászatban 10%-kal olcsóbb a hajvágás, ha felmutatod a Marika Fitnessz bérlethez ajándékba adott kuponodat és fordítva, VAGY ajándékot adsz a partnered révén az ügyfeleidnek: neked is jó, mert plussz dologgal kedveskedsz, a partnerednek is, mert újabb potenciális ügyfeleket szerezhet.)
- Joint Venture (Az értékes, ingyenes termékedet kiajánlja a partnered az email listájának, mivel ezzel segíti a feliratkozóit. Cserébe, ha az ingyenes anyaggal ajánlatot is teszel a feliratkozóknak, és történik megrendelés, a bevétel elosztásában megegyeztek. Mindenki jól jár. Igazán értékes, jó dolgot kell adni.)
Együttműködő partnereket keresek
Olyan, főleg környezettudatos nőknek szeretnék segíteni a vállalkozásuk kiemelkedésében, átalakításában, akiknek fontosabb az együttműködés mint a verseny.